Gennem Minter Markets og Saxo Bank kan du købe en lang række børsnoterede stat-, realkredit- og virksomhedsobligationer. Det kan være et rigtig godt supplement til dine andre investeringer og værdipapirer.
Når du skal investere i forskellige obligationer, er det vigtigt du gør op med dig selv, hvor stor risiko og hvor store udsving, du er villig til at løbe og risikere, samt hvor lang tid, du ønsker at have din investering.
Hvis du vil være ekstremt sikker på at få alle dine investerede penge tilbage, vil det være en god idé at overveje enten stats- eller realkreditobligationer.
Til gengæld vil det afkast, du kan forvente af din investering, være relativt begrænset, og i disse tider med negative renter. Det vil sige, at du som investor betaler for at låne penge ud.
En obligation udstedes og handles, modsat aktier, ikke på en børs, hvor man kan følge prisen og renten ændre sig med sekunders mellemrum. Derimod har man altid handlet med sin rådgiver modpart i tiltro til, at banken har stillet en fair kurs overfor dig som kunde.
Via Minter Markets, vil du på SaxoTraderGO kunne købe obligationer til den bedste pris blandt op til 40 banker. På den måde har du bedre chancer for at investere i værdipapirer til den rigtige kurs.
Minter Markets er klar til at rådgive dig om, hvilke type af investeringer, der vil passe godt til dine behov og din portefølje bestående af aktier og obligationer.