Minter One

En fleksibel investeringsstrategi, som har slået markedet!

Som kunde hos Minter Markets har du mulighed for at modtage handelsanbefalinger, når vi ændrer i vores rådgivningsportefølje, Minter One. Porteføljen blev introduceret i november 2020, og vi er stolte at de resultater, vi har opnået siden da.

De taler i øvrigt for sig selv:

Hvordan fungerer det?

Når du har valgt at investere en del af dine penge via Minter One, vil du løbende modtage alle vores handelsanbefalinger pr. email. Vi aftaler på forhånd om du selv foretager dine handler eller om vi følger op via telefon eller sms for derefter at foretage handlen for dig.
Du vil ugentligt modtage en opdatering på vores syn på de enkelte investeringer og vores forventninger til fremtiden.
Derudover har du adgang til din faste rådgiver, som du kan bruge til sparring og andre spørgsmål efter behov.

Investeringsfilosofien

Vores investeringsfilosofi adskiller sig fra traditionelle investeringsforvalteres og Private Banking-løsninger ved at have den nødvendige fleksibilitet i et omskifteligt investeringsmiljø. F.eks. har vi mulighed for at ligge helt eller delvist konstant i porteføljen, når markedet er for usikkert.

Vi er ikke bundet af en politik om, at vi løbende skal følge et benchmark. Det betyder, at vi kan fravælge store teknologiaktier i porteføljen i perioder, hvor der er usikkerhed om værdiansættelsen af disse selskaber. På samme vis kan vi tilvælge de aktier, som vi faktisk tror på nu og her.

Vi holder typisk fast i vores investeringer i 1-3 måneder i denne portefølje, men det afhænger af aktiemarkedets overordnede trend, udsving etc.

Vi har ikke et mål om, at slå det generelle aktiemarked hvert eneste år. Over tid ønsker vi dog at slå det amerikanske S&P indeks med 3-5 % årligt, uden at øge risikoen i porteføljen nævneværdigt.

Vil du følge Minter One som kunde hos Minter Markets, tilbyder vi at handle for dig til vores lave kurtage og uden ekstra beregning. Kontakt os i dag og hør mere om vores investeringsrådgivning.

Minter One historik

Afkast 2020: 12,47 % (13.11 – 31.12)

Afkast 2021: 12,53 %

Afkast 2022: 6,31 %

Afkast 2023: +1,22 % (12.05.2023)

Samlet afkast: 36,19 %

Åbne positioner

NavnÅbnetKursAfkastVægtningVægtet afkast
DSV A/S23-03-202313001,81%10%0,18%
Evolution AB (Publ)23-03-202313053,71%10%0,37%
Siemens Aktiengesellschaft30-03-2023146,32,26%7,5%0,17%
FLSmidth & Co. A/S30-03-202325714,01%10%1,40%
Advanced Micro Devices, Inc.21-04-202390,117,76%10%0,78%
Genmab A/S21-04-202327683,25%5%0,16%
Lyxor Nasdaq-100 Ucits ETF28-04-202347,892,81%13%0,35%
Alphabet Inc.28-04-2023107,58,74%10%0,87%
iShares & Treasury Bond 20+ UCITS11-05-20233,925-0,36%25%-0,09%

Lukkede positioner

NavnÅbnetKursLukketKursAfkastVægtningVægtet afkast
Danske Bank A/S*01-01-2022112,9513-01-202212510,67%15%1,60%
Abbott Laboratories*01-01-2022140,7424-01-2022124-11,89%10%-1,19%
Abbvie Inc. *01-01-2022135,414-01-2022132,6-2,07%10%-0,21%
Mercadolibre Inc.*01-01-20221356,4606-01-20221105-18,54%10%-1,85%
Coca-Cola Inc.20-01-202261,3224-01-202259-3,78%10%-0,38%
Danske Bank A/S26-01-202212703-02-2022122,5-3,54%10%-0,35%
MPC Container Ships27-01-202230,1507-02-202227,7-8,13%10%-0,81%
AP Møller Mærsk28-01-202223.00007-02-202221.600-6,09%5%-0,30%
Novo Nordisk01-02-202266814-02-2022626-6,29%10%-0,63%
Canopy Growth Corporation11-02-202211,2518-02-20229,9-12%5%-0,60%
Mowi ASA23-02-2022228,704-03-2022218,5-4,46%7,5%-0,33%
Vestas Wind Solutions25-02-2022186,208-03-2022224,520,57%7,5%1,54%
Toast Inc.09-02-202226,6118-02-202220,12-24,39%5%-1,22%
Kongsberg Gruppen ASA11-02-202227628-02-202231413,77%10%1,38%
Ishares S&P US Banks06-01-20226,5924-02-20226,22-5,61%10%-0,56%
RWE AG26-01-202235,2507-03-202233,72-4,34%5%-0,22%
SPDR S&P Oil & Gas Exploration*01-01-202295,8707-03-202212530,38%15%4,65%
Aker Solutions28-02-20222829-03-202228,953,39%7,5%0,25%
Aker Solutions22-03-202231,3129-03-202228,95-7,54%7,5%-0,57%
Salzgitter AG09-03-202235,7823-03-202244,524,37%10%2,44%
First Solar09-03-202280,1410-03-202274-7,66%7,5%-0,57%
XAGUSD*01-01-202223,2714-03-202224,977,29%10%0,73%
XAGUSD*01-01-202223,2715-03-202224,635,81%25%1,45%
Wallenius Willhelmsen ASA10-03-202260,829-03-202262,42,63%7,5%0,20%
Equinor ASA17-03-2022294,0531-03-202232911,89%10%1,19%
Invesco Commodities ETF*01-01-202220,7807-03-202227,2230,99%15%4,65%
Gaztransport et Technigaz SA*01-01-202282,2514-03-202292,312,22%5%0,61%
WisdomTree Ethereum24-03-202228,1305-04-202231,4311,73%5%0,59%
Kongsberg Gruppen ASA11-03-2022333,419-04-202240019,97%10%1,99%
Kongsberg Gruppen ASA22-03-202234419-04-202240016,27%5%0,81%
Edwards Lifescience29-03-2022115,8422-04-2022130,512,66%7,5%0,95%
Ørsted A/S01-04-2022831,202-05-2022751,20-9,62%10%-0,96%
T-Mobile US, Inc.04-04-2022130,5309-05-2022122,70-6,00%10%-0,60%
The Kraft Heinz Company04-04-202239,1116-05-202244,2213,07%10%1,31%
Salzgitter AG11-04-202240,1406-05-202236,94-7,97%10%0,80%
Alm. Brand A/S21-04-202213,326-04-202212,25-7,89%10%-0,79%
BW LPG Limited28-04-202262,7520-05-202272,9016,18%10%1,62%
Dow Inc.04-05-202268,710-05-202265,30-4,95%10%-0,49%
iShares Nasdaq 10013-05-202266920-05-2022630,50-5,75%10%-1,15%
XAGUSD*01-01-202223,2713-05-202220,94-10,03%15%-1,50%
Genmab A/S17-05-2022213431-05-20222.106-1,31%10%-0,13%
Golde Ocean Group Limited31-05-2022138,8008-06-2022135-2,74%10%-0,27%
Occidental Petroleum Corp.23-05-202265,5009-06-202265,500%10%0,00%
Advanced Micro Devices, Inc.30-05-202297,1510-06-202290,09-7,27%10%-0,73%
Cigna Corp.07-04-2022246,6110-06-20222522,19%10%0,22%
WisdomTree Industrial Metals23-03-202238,9113-06-202234,54-11,23%10%-1,12%
Julius Bär Gruppe AG30-05-202249,8213-06-202247,87-3,91%10%-0,39%
Amazon.com, Inc.31-05-2022233213-06-2022107,90-11,85%10%1,18%
Aker BP ASA05-05-2022354,8017-06-2022379,807,05%15%1,06%
Equinor ASA25-05-2022352,5023-06-2022328,40-6,84%7,5%-0,51%
NVIDIA Corporation23-06-2022165,229-06-2022151,82-8,10%10%-0,81%
Pindoudou Inc.27-06-202266,530-06-202259,80-10,087,5%-0,76%
A.P. Møller – Mærsk A/S27-06-202217.40005-07-202216.100-7,47%10%-0,75%
Microsoft Corporation17-06-2022247,6512-07-2022265,297,12%10%0,71%
Lerøy Seafood Group ASA17-06-202270,4515-07-202271,301,21%10%0,12%
Novo Nordisk A/S12-07-202280803-08-2022763-5,57%10%-0,56%
Coloplast A/S22-07-2022872,803-08-2022846-3,07%10%-0,31%
Carlsberg A/S02-08-202296408-08-2022917,40-4,83%10%-0,48%
Sasol Limited16-08-20222219-08-202219,50-11,36%10%-1,14%
UnitedHealth Group Inc.12-07-202252019-08-20225465%10%0,50%
Starbucks Corporation22-07-20228422-08-2022851,19%10%0,12%
Netflix, inc.11-08-2022248,522-08-2022226,35-8,91%7,5%-0,67%
Aker Solutions ASA02-08-20223024-08-20223723,33%10%2,33%
The Mosaic Company11-08-202254,8826-08-202261,7712,55%7,5%0,94%
Genmab A/S25-08-20222.73829-08-20222.575-5,95%10%-0,60%
Eli Lilly and Company16-08-202231430-08-2022308-1,91%15%-0,29%
National Grid Plc.29-07-20221.12831-08-20221.100-2,48%15%-0,37%
Aker BP ASA02-09-202234719-09-2022328,5-5,33%10%-0,53%
Matas A/S02-09-202274,5519-09-202270,25-5,77%10%-0,58%
ISS A/S09-09-2022135,521-09-2022135,5-6,90%10%-0,69
Hexatronic Group AB (Publ)09-09-2022114,322-09-2022101,50-11,20%7,5%-0,84%
The Mosaic Company09-09-20225523-09-202249,91-9,25%10%-0,93%
iShares V PLC – iShares S&P27-09-202279,5311-10-202277,08-3,08%20%0,62%
Rheinmetall AG27-09-2022160,511-10-2022146-9,03%7,5%-0,68%
DSV A/S04-10-202293014-10-2022907-2,47%10%-0,25%

Novo Nordisk A/S

21-09-202275420-10-20227752,79%12,5%0,35%
WisdomTree Agriculture 21-09-20226,911-11-20226,40-7,25%10%-0,72%
Demant A/S18-10-2022209,502-11-2022188,25-10,14%10%-1,01%
Siemens Aktiegeselleschaft24-10-2022109,7515-11-2022122,5011,62%10%1,16%
Atlas Copco AB28-10-2022105,715-11-2022117,5011,16%10%1,12%
Aker BP ASA04-11-202235921-11-2022330-8,08%10%-0,81%
iShares VII PLC – iShares NASDAQ 100 UCITS ETF15-11-20227,4402-12-20227,450,08%10%0,01%
BASF SE23-11-202248,806-12-202247,80-2,05%10%0,20%
JPMorgan Chase & Co.24-10-2022122,106-12-2022133,389,24%10%0,92%
Netflix, Inc.15-11-2022311,7507-12-2022302,50-2,97%7,5%-0,22%
iShares V PLC – iShares Oil & Gas Exploration & Production UCITS ETF USD (Acc)1-12-202226,109-12-202223,4010,34%10%-1,03%
iShares VII PLC – iShares Core EURO STOXX 50 UCITS ETF09-11-2022129,7415-12-2022136,865,49%15%0,82%
ISS A/S23-11-2022149,115-12-2022147,40-1,14%10%-0,11%
iShares Global Clean Energy UCITS ETF USD1-12-202211,6128-12-202210,54-9,22%10%-0,92%
Sydbank**15-12-202226502-01-2023292,6010,42%10%1,04%
Kongsberg Gruppen ASA**09-11-2022415,609-01-2023400-3,75%10%-0,38%
Genmab A/S03-01-2023304211-01-20232800-7,96%10%-0,80%
SpareBank 1 SMN**21-12-2022127,418-01-2023124,70-2,12%10%-0,21%
Storebrand ASA**29-12-202285,418-01-202284,85-0,64%10%-0,06%
Adidas AG06-01-2023138,519-01-2023145,725,21%7,5%0,39%
Sanofi**15-12-202290,4526-01-202398,85-0,66%10%-0,07%
Swedbank AB (Publ)**21-12-2022177,326-01-2023192,308,46%10%0,85%
ISS A/S03-01-2023150,502-02-2023146,90-2,39%10%-0,24%
Securitas AB (publ)29-12-202286,9606-02-2023101,4216,63%10%1,66%
iShares V PLC – iShares S&P 500 Eur Hedged16-01-202385,2110-02-202386,811,88%10%0,19%
Wells Fargo & Company18-01-202343,8310-02-202347,358,03%10%0,80%
iShares STOXX Europe 600 Travel & Leisure03-02-202320,1610-02-202320,16-6,99%10%-0,70%
DSV A/S18-01-2023115015-02-2023127811,13%10%1,11%
iShares STOXX Europe 600 Basic Resources UCITS ETF11-01-202365,8623-02-202363,30-3,89%7,5%-0,29%
iShares MSCI China UCITS ETF11-01-20234,613524-02-20234,23-8,25%7,5%-0,62%
Best Buy Co., Inc.03-02-202390,791424-02-202382,43-9,21%10%-0,92%
Lyxor MSCI Emerging Markets Ex China UCITS ETF26-01-202320,9613-03-202319,78-5,63%10%-0,56%
Alk-Abelló A/S15-02-2310813-03-202398-9,26%10%-0,93%
HeidelbergCement AG23-02-2365,4615-03-202360,62-7,39%10%-0,74%
iShares STOXX Europe 600 Travel and Leisure03-02-202321,67515-03-202320,16-6,99%10%-0,70%
ABB Ltd06-03-202335716-03-2023355,79-5,94%10%-0,59%
Deutsche pfandbriefbank AG23-02-20239,25520-03-20238.40-9,24%10%-0,92%
ASSA ABLOY AB (publ)15-02-202325623-03-2023239,90-6,29%10%-0,63%
Novo Nordisk A/S17-03-202398528-03-202310759,14%10%0,91%
Skyworks Solutions, Inc. 17-03-202311613-04-2023106,94-7,81%10%-0,78%
SAP SE06-03-2023110,814-04-2023115,844,55%10%0,45%
PepsiCo, Inc. 26-01-2023170,6221-04-2023185,808,90%10%0,89%
Lyxor Nasdaq-100 Ucits ETF14-04-202347,428-04-202347,891,03%25%0,26%
Zalando SE28-04-20233704-05-202334-8,11%10%-0,81%
Anheuser-Busch InBev SA/NV30-03-202360,1211-05-202356,64-6,09%10%-0,61%
FLSmidth & Co. A/S30-03-202325711-05-202329314,01%10%1,40%

* Positioner overført fra 2021

** Positioner overført fra 2022